Exkurze do Dobrošova

Exkurze pevnost Dobrošov
Dne 19.09. 2024 se žáci druhého ročníku oboru veřejnosprávní činnost zúčastnili exkurze do Dobrošova na Náchodsku. Tvrz byla součástí pohraničního opevnění z let 1935–1938.
Palbou měla krýt náchodské údolí.
Tvrz Dobrošov byla součástí plánu výstavby dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, otočné dělostřelecké věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Stavba začala v roce 1937 a práce rychle postupovaly, ale v roce 1938 byly definitivně zastaveny. Zůstalo tak u stavebního dokončení pouhých tří objektů ze sedmi plánovaných – pěchotních srubů N-S 72 Můstek a N-S 73 Jeřáb a dělostřeleckého srubu N-S 75 Zelený. Za dobu prováděných prací bylo vyrubáno 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor, které vedou v hloubce 20 – 39 metrů pod povrchem terénu. Srub Jeřáb dokonce využili roce 1940 okupanti k natáčení válečného týdeníku, jehož součástí byla ukázka dobývání Maginotovy linie. Ta, jak známo, byla pevnostním systémem Francie a posloužila jako vzor pro vybudování dalších pevnostních systémů, především československého opevnění. Žáci si prohlédli kromě návštěvnického centra srub Můstek a Zelený a podzemní chodby mezi oběma objekty. Prohlídka byla fyzicky náročná, sestup do podzemí po více než 400 schodech a pohyb pouze po vyznačené trase. Teplota v podzemí je 6 stupňů Celsia.
Kolem pevnosti vede naučná stezka věnovaná pevnostní problematice druhé poloviny 30.let 20. století. Trasa vede po linii opevnění, zde žáci viděli těžké izolované pěchotní sruby Hrobka, Lom, Jirásek a Březinka i lehké objekty mnoha variant.
Exkurze přispěla k doplnění učiva o správě obrany státu a k pochopení historie československé armády, na jejíž tradice navázala Armáda ČR.
Projekt podpořila @NROS, https://kbudoucnosti.cz/